0

Rekultywacja odkrywki Lubstów

Linki do artykułów w kwartalniku Węgiel Brunatny. Artykuły opisują dokładnie, z ekonomicznym uzasadnieniem, w jaki sposób i dlaczego akurat tak jest rekultywowana odkrywka Lubstów.

Artykuł 1 – z 2006r – opisuje dokładnie, z ekonomicznym uzasadnieniem, w jaki sposób i dlaczego akurat tak miała być rekultywowana odkrywka Lubstów. Warto zwrócić uwagę, że np. nachylenie skarp wynika z oszczędności kopalni i jest to maksymalne nachylenie, przy którym skarpy się nie osuną podczas napełniania zbiornika. Jest też informacja, że nadkład z odkrywki Tomisławice miał być transportowany do odkrywki Lubstów, żeby wypłycić i ukształtować jezioro – ale byłoby to za drogie, więc w zamian usypano zwałkę wzdłuż odkrywki Tomisławice widoczną na wiele km, a zbiornik lubstowski pozostawiono taki jaki wyszedł.

http://www.ppwb.org.pl/wb/57/10.php

Artykuł 2 – z 2009r – opisuje jak wykonano rekultywację i jakie będzie przeznaczenie zbiornika wodnego.

http://www.ppwb.org.pl/wb/67/11.php

I jeszcze link do artykułu (naukowego) o składzie chemicznym gleby na terenie odkrywki Lubstów i wokół niej. Wniosek z artykułu jest taki, że gleba po odkrywce jest zasobna w minerały i wystarczy ją minimalnie wspomóc sztucznym nawozem. Tylko wciąż nie bardzo rozumiem, dlaczego słowo „gleba” jest stosowane do ziemi mineralnej bez grama próchnicy i dlaczego pomija się konieczność odtworzenia prawdziwej próchniczej gleby.

http://www.old.acta-agrophysica.org/artykuly/acta_agrophysica/ActaAgr_16…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *