0

„Break Free” – protesty przeciw paliwom kopalnym – największy w historii globalny akt obywatelskiego nieposłuszeństwa

Koalicja aktywistów klimatycznych wzywa, aby ropa, węgiel i gaz pozostały w ziemi, podczas masowych protestów, które miały miejsce na całym świecie w ostatnich dwóch tygodniach.

[Tłumaczenie artykułu ze strony Theguardian.com]

Więcej:
https://breakfree2016.org/
#BreakFree2016

breakfree3-700x560

[Tłumaczenie artykułu ze strony Theguardian.com]

„Break Free” – protesty przeciw paliwom kopalnym – największy w historii globalny akt obywatelskiego nieposłuszeństwa

Koalicja aktywistów klimatycznych wzywa, aby ropa, węgiel i gaz pozostały w ziemi, podczas masowych protestów, które miały miejsce na całym świecie w ostatnich dwóch tygodniach.

Tysiące ludzi wzięły udział w wydarzeniu, które organizatorzy określają jako największy w historii globalny akt obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciw paliwom kopalnym. Dziesiątki uczestników zostały aresztowane podczas protestów, które doprowadziły do zamknięcia kopalni węglowych, tras kolejowych i portu.

Protesty, prowadzone przez ostatnie dwa tygodnie w krajach takich jak USA, Wielka Brytania, Australia, Afryka Południowa i Indonezja, wzywały do tego, aby ropa, węgiel i gaz pozostały w ziemi. Koalicja grup klimatycznych, która nazwała ogólnoświatową akcję „Break Free”, naciska [rządy i biznes] do kompletnego odejścia od paliw kopalnych do energii odnawialnej.
– To najgorętszy rok w historii pomiarów, a więc pocieszający jest widok ludzi wychodzących na ulice na całym świecie aby żądać zmian – mówi Bill McKibben, współzałożyciel grupy klimatycznej 350.org.

Ponad 50 aktywistów zostało aresztowanych w stanie Waszyngton za wtargnięcie na teren prywatny, po tym jak wielkie grupy ludzi urządziły obozowisko na torach kolejowych, którymi transportowana jest ropa do rafinerii Shell i Tesoro. Akcja doprowadziła do zamknięcia linii kolejowej na cały weekend.

Kolejne 1300 osób uczestniczyło w Waszyngtonie (stolicy) w marszu wzywającym Baracka Obamę do zatrzymania wierceń w dnie morskim w poszukiwaniu ropy i gazu, a dziesiątki zostały zatrzymane niedaleko Chicago, po tym jak 1000 osób protestowało przeciw rozbudowie tamtejszej rafinerii BP. 5 osób aresztowano w Albany w stanie Nowy Jork, po kolejnej akcji zatrzymania ruchu pociągów transportujących paliwa kopalne.

Akcje [w USA] towarzyszyły fali protestów na całym świecie, w tym próbie podjętej przez grupę kajakarzy aby zablokować największy port węglowy na świecie, w Newcastle w Australii. Setki aktywistów wdarło się do największej brytyjskiej kopalni odkrywkowej węgla w południowej Walii, podczas gdy największa kopalnia odkrywkowa w Europie, w Niemczech, została zalana przez protestujących i unieruchomiona.

Dalsze wydarzenia przeciw paliwom kopalnym miały miejsce w Brazylii, Nigerii, RPA, i Kanadzie. Jedne z największych protestów odbyły się na Filipinach i w Indonezji, z około 10 tysiącami uczestników marszu przeciw nowej elektrowni węglowej w Batangas na Filipinach.

Wielu protestujących zwracało uwagę, że zeszłoroczne Porozumienie Klimatyczne z Paryża (COP21), które zobowiązuje kraje-sygnatariuszy do zatrzymania wzrostu globalnych temperatur poniżej 2st. C w stosunku do czasów sprzed epoki przemysłowej, nie zawierało żadnych jednoznacznych zobowiązań do wykluczenia paliw kopalnych. W zamian, poszczególne kraje mają wymyślić własne sposoby obniżenia emisji i dotrzymania swoich deklaracji zapobieżenia niebezpiecznym zmianom klimatu.

– Każda nowa tona wykopanego węgla, to jedna tona za dużo – mówi Hannah Eichberger z niemieckiej grupy Ende Gelaende (Dotąd i ani kroku dalej) – W tej chwili wciskamy hamulec bezpieczeństwa. Nie będziemy dłużej zostawiać spraw klimatu rządom i korporacjom. Teraz bierzemy sprawy we własne ręce.

Protesty zbiegły się w czasie z nowymi dowodami na szybką transformację światowego klimatu na skutek działań człowieka. Kwiecień 2016 był według NASA najcieplejszym kwietniem w historii pomiarów, bijąc poprzedni rekord z dużym zapasem.

Globalne rekordy temperatur są przekraczane nieprzerwanie już od siedmiu miesięcy – zeszły rok był najcieplejszy w historii, a pobił rekord z roku 2014. Wzmagane przez El Nino fale upałów przyczyniły się do suszy w Afryce, śmierci koralowców oraz do rekordowej utraty lodu w Arktyce.

Światowa atmosfera zmienia się w sposób, który nigdy nie był doświadczony przez ludzi. W zeszłym tygoniu poziom CO2, według pomiarów w Australii, po raz pierwszy przekroczył 400ppm.

Naukowcy są zaskoczeni, że próg 400ppm został przekroczony tak szybko i ostrzegają, że w dużym stopniu efekt cieplarniany już się dokonał (bezpowrotnie), niezależnie od przyszłych ograniczeń emisji. To z kolei doprowadzi do podniesienia poziomu morza, zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego i ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W zeszłym roku światowa zdolność produkcyjna OZE wzrosła o 8,3%, dzięki technologiom słonecznym i wiatrowym, które już teraz wyprzedzają nowe instalacje węglowe. Dane z sieci energetycznej w UK pokazują, że ilość energii wytwarzanej z węgla spadła tam do zera kilkukrotnie w zeszłym tygodniu.

Jednakże amerykańska agencja EIA ostrzega, że paliwa kopalne są na dobrej drodze, aby nadal stanowić 75% produkcji energii w roku 2040. Agencja twierdzi, że emisje CO2 wzrosną o 1/3 do 2040 w stosunku do roku 2012, głównie z powodu krajów spoza OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), takich jak Chiny i Indie.

– Globalny ruch sprawiedliwości klimatycznej powstaje szybko – mówi Naomi Klein, autorka [m.in. „To zmienia wszystko”] i aktywistka klimatyczna. – Ale równie szybko podnoszą się oceany. I globalne temperatury. To jest wyścig z czasem. Nasz ruch jest silniejszy niż kiedykolwiek, ale aby wygrać, musimy być jeszcze silniejsi.

[theguardian.com]

Więcej:
http://www.theguardian.com/environment/2016/may/16/break-free-protest-fo…
https://breakfree2016.org/
#BreakFree2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *