W zeszłym roku konińscy archeolodzy dokonali bardzo ciekawego odkrycia – korzystając z technologii LIDAR, która pozwala zobaczyć dokładny kształt powierzchni Ziemi bez roślinności i innych zakłóceń, w lesie na terenie wsi Góry koło Ościsłowa znaleźli cmentarzysko z epoki neolitu.
Cmentarzysko składa się z 15 grobowców, w tym 14 należących do kultury pucharów lejkowatych – tej samej która wybudowała bardzo podobne grobowce w Wietrzychowicach, Sarnowie i Gaju. Jeden grobowiec powstał później, w epoce brązu i należy do kultury łużyckiej. Jest to najlepiej zachowane cmentarzysko megalityczne w Wielkopolsce.
Co wiemy o budowniczych „kujawskich piramid”? Niewiele, poza tym, że byli rolnikami i otaczali swoich zmarłych szacunkiem. Portal Archeologia.com.pl napisał o nich tak: „Ludzie, których groby właśnie zostały znalezione żyli w kulturze neolitu. Był to okres rewolucji, gdyż to wtedy zaczęto prowadzić osiadły tryb życia odchodząc od koczownictwa. Umożliwiło to m.in. rozwój rolnictwa. Osoby, które spoczywają w kurhanach osiedliły się w okolicach Konina, ponieważ występują tam bardzo dobre gleby rolnicze. Ważny jest też dostęp do wody. Korzystają z nich rolnicy także dziś. „Co ciekawe, właśnie kiedy znajdujemy ślady tej rewolucyjnej kultury neolitu, zaczyna się nowa rewolucja cywilizacyjna – koniec kultury paliw kopalnych” – powiedział radny Andrzej Dąbek w audycji TOK FM, poświęconej problemowi kolizji budowy odkrywki i zachowania kurhanów.”
Niestety rewolucja nie zaszła jeszcze wystarczająco daleko i megality w Górach są zagrożone, ponieważ pechowo znajdują się dokładnie nad złożem węgla brunatnego „Ościsłowo”. PAK KWB Konin próbuje uzyskać koncesję na wydobycie węgla z tego złoża. Na początku października 2017 ma być wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla odkrywki. Równolegle trwa procedura o wpis cmentarzyska do rejestru zabytków – ale do wpisu jeszcze daleka droga.
Wybieramy warstwę WMTS „ISOK Cieniowanie”… i zwiedzamy!
[Edit 05.10.2017]
Dostaliśmy od Fundacji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE” informacje prasowe na temat aktualnej sytuacji Grobowców i planowanej odkrywki Ościsłowo. Zachęcamy do dalszego udostępniania!