O stronie

Odkrywka.info to miejsce, którego celem jest udostępnianie i wymiana informacji związanych z odkrywkami węgla brunatnego. Powoli powstaje tu baza wiedzy o obowiązujących przepisach, faktach dotyczących górnictwa odkrywkowego i energetyki oraz ich wpływu na rolnictwo, środowisko i rozwój gmin. Na stronę trafiają informacje o zagrożeniach i stratach związanych z działaniem kopalni, ale też o korzyściach płynących z odkrywki na terenie gminy – tylko raczej nie będzie tych korzyści w masowych ilościach. Publikuję też wiadomości o aktualnych wydarzeniach, o krokach podejmowanych przez Kopalnię i przez władze różnego szczebla, a także o działaniach, które my możemy podjąć, żeby nie stracić na biznesie odkrywkowym i jego konsekwencjach.

Odkrywka.info koncentruje się na złożach tzw. „zagłębia” konińskiego, które są zagrożone eksploatacją – a w szczególności na złożu Dęby Szlacheckie, położonym w gminach Babiak i Koło. 21 czerwca 2015 roku w gminie Babiak odbyło się referendum lokalne, w którym ponad 91% uczestników wypowiedziało się przeciw kopalni odkrywkowej.  Referendum było wielkim sukcesem, ale na tym nie koniec walki. Musimy pilnować, aby nasz głos został uszanowany i aby władze publiczne nie podejmowały decyzji wbrew naszej woli.

Strona jest niezależna i w miarę możliwości obiektywna. Dążę do zamieszczania tylko rzetelnych i sprawdzonych informacji – bo kłamstwo ma krótkie nóżki, a fakty najlepiej pomogą zapobiec nowym odkrywkom.

Zachęcam do przesyłania informacji i do dyskusji na Facebooku. Wasze opinie i wiedza pomogą nam wszystkim wybrnąć z tej trudnej sytuacji, w której postawiło nas Państwo na spółę z PAK.

Redaktor – K. Czupryniak